Megújuló energiák hasznosítása

I N G Y E N energia érkezik a NAP-ból, a SZÉL-ből, a FÖLD-ből, a VÍZ-ből, a LEVEGŐ-ből. Hasznosítsa most Ön is a KÖRNYEZETKÍMÉLŐ, MEGÚJULÓ energiákat. Csökkentse havi kiadásait. Legyen független a szolgáltatóktól.

A napenergia jellemzői, hasznosítható napsugárzás és viszonyai. 

A hasznosítható napenergia mérhető értékei, a hazai sugárzási adatok, a napenergia hasznosítás alapadatai, a jellemző hasznosítási irányok: az aktív és a passzív lehetőségek a folytatásban.

A napenergia jellemzői

A Nap sugárzásából adódóan a földi élet számára elsősorban az elektromágneses sugárzás, a fény a legjelentősebb. A Nap sugárzó teljesítményének a Földet érő része mintegy 173*1012 kW, ami több tízezerszeresen meghaladja a jelenlegi energiaigényünket. Az átlagos intenzitás mértékéül az ún. napállandót használjuk, amelynek értéke:   I0 = 1353 W/m2, és a Föld légkörének határát elérő sugárzás nagyságát adja meg.


A sugárzás egy része közvetlen (direkt) módon jut el a Föld felszínére, míg másik része a légkör szennyezettsége (por, vízgőz, stb.) miatt megtörik, részben visszaverődik, amelyből végül is kialakul a szórt (diffúz) sugárzási komponens. A teljes (totális vagy globális) sugárzás: Itot=Idir+Idiff 

A napsugárzásból nyerhető energia a sugárzás hullámhosszától jelentős mértékben függ. Az egyes légköri szennyeződésekben különböző hullámhosszakon különböző mértékű a sugárzás elnyelődése.

 A ténylegesen kinyerhető, hasznosítható napsugárzás függ továbbá az alkalmazás földrajzi helyzetétől valamint annak idejétől, beleértve az évszakot és a napszakot is, ami lényegében a napmagassággal (a napsugár vízszintessel bezárt szögével) magyarázható. Továbbá befolyásolja a levegő relatív nedvességtartalma, a felhősödés mértéke és az ún. homályosság. A felhősödés jelentősen és azonnal ható befolyásoló tényező.

A homályosságot az adott terület környezetszennyeződési viszonyai határozzák meg, az ipari tevékenység füst-, illetve gázkibocsátása okozza.    

  Jellemző értékei:

- tiszta idő, derült nap 2;
- hegyvidéki területek 2,8;
- falu 3,5;
- város 4;
- ipari területek 5.

Budapestre 3 - 4,5 között mozog. Azt jelenti, hogy a fényáteresztés ennyiszer nagyobb tiszta légkör áteresztési tulajdonságaival tekinthető azonosnak.

Földfelszínt érő átlagos napsugárzás

A napállandóval jelzett 1353 W/m2-es értékből kb. 250 W/m2 elnyelődik a légkörben. A légkör felső határáról a világűrbe történő visszasugárzás mértéke kb. 100 W/m2. Ezekből következik, hogy a Föld felszínén mérhető napsugárzás mértéke ideális esetben mintegy 1000 W/m2.

A felszínre jutó tényleges sugárzás nagyobbik részét (~58 %) a szárazföld, a növényzet, a tengerek elnyelik, míg a kisebb része (~42 %) visszaverődik a légkör felé. A visszaverődés mértékét kifejező számot albedónak nevezzük. Néhány érték különböző felszíni lefedés esetén:

- friss hó 0,84;
- kavics, durva homok 0,15;
- erdő 0,05-0,18;
- földfelszín átlagos 0,42.

Jellemző napsugárzási adatok Magyarországon

Magyarországon a globál sugárzás értéke a déli órákban átlagos napsütés esetén a téli félévben (október-március) 250-600 W/m2, a nyári félévben (április-szeptember) 600-1000 W/m2 között változik. A szórt sugárzás aránya elérheti a 40-50 %-ot is.
Szegeden vízszintes felületen mért napsugárzás-intenzitás átlagos értéke egy évben 1234 kWh/m2, a tényleges napsütéses órák száma 2137 óra.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 1
Heti: 4
Havi: 4
Össz.: 3 800

Látogatottság növelés
Oldal: Napenergiáról bővebben
Megújuló energiák hasznosítása - © 2008 - 2024 - geminiti.hupont.hu

A HuPont.hu-nál a honlap készítés egyszerű. Azzal, hogy regisztrál elkezdődik a készítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »